بیوگرافی شادروان فریدون نوین فرح بخش (پدر تمبر ایران)

فریدون نوین فرح بخش در سال 1309 در محله سنگلج تهران متولد شد و حرفه تمبر را ابتدا در موسسه نوین فرح بخش همراه با پدرشان، شادروان حاج حسین نوین فرح بخش شروع کردند. در سال 1332 در حین تحصیل در دانشگاه تهران در مغازه کوچکی در خیابان استامبول تهران مشغول به فعالیت در زمینه تمبر شدند .
ایشان از سال 1341 اقدام به انتشار راهنمای سالیانه تمبر ایران و چاپ و توزیع آلبوم تمبرهای ایران و کوشش فراوان جهت شناساندن تمبر ایران در نمایشگاههای بین المللی نمودند.
در سال 1339، زمانی که ایشان به اتفاق مرحوم محمد دادخواه از نمایشگاه بین المللی تمبر در انگلستان (لندن) دیدن می نمودند، آرمان اینکه بتوانند نام ایران را در زمینه تمبر در نمایشگاههای جهانی پرآوازه نمایند را در فکر پروراندند.
در نتیجه صبر وتلاش قابل تحسین بالاخره در سال 1356 موفق به دریافت اولین مدال طلا از نمایشگاه بین المللی هندوستان بابت تمبرهای ایران شدند و به دنبال آن با شرکت در مهمترین نمایشگاههای تمبر دنیا موفق به کسب جوایز و مدالهای متعدد گردیدند، از جمله جایزه مخصوص از نمایشگاه دهلی در 1359 و کسب اولین جایزه بزرگ بین المللی در نمایشگاه 1362 ریودوژانیرو و آخرین بار در اواخر آبان 1391 شرکت در نمایشگاه تمبر امارات. نتیجه یک عمر عشق به ایران و شناساندن تمبرهای این سرزمین، کسب 86 مدال رنگارنگ از کشورهای مختلف جهان بوده است.
ایشان در طول 60 سال فعالیت مستمر، نشریات و کتب متعددی در زمینه تاریخچه تمبرهای ایران، مهرهای پستی، کارت پستالهای رسمی و اسکناس های ایران منتشر نمودند.
فریدون نوین فرح بخش (پدر تمبر ایران) یکم بهمن 1391 دیده از جهان فروبست.

روحش شاد و یادش گرامی